Windows ME prišiel pred 20 rokmi. Stal sa terčom kritiky

Windows ME prišiel pred 20 rokmi. Stal sa terčom kritiky
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  199 zobrazení
0
 0
Zaujímavosti

Po pomerne úspešnom operačnom systéme Windows 98 dozrel čas na niečo nové. Microsoft preto pre bežných používateľov pripravil operačný systém, ktorý pomerne vzletne nazval Windows ME (Millennium Edition).

Zrejme očakával, že platforma s úspechom vovedie milióny používateľov do nového milénia. Z mnohých počítačov sa však systém pratal veľmi rýchlo, prípadne mnohí naň radšej ani neprešli. Karty ale na úvod nemal rozdané celkom zle.

MS-DOS (ne)dostal kopačky

Windows ME (resp. Windows Me), ktorý prišiel na trh práve 14. septembra 2000, čiže pred 20 rokmi, bol z pohľadu architektúry vylepšením predchodcu Windows 98. Zároveň išlo o posledný systém, ktorý ešte bežal ako nadstavba nad MS-DOS.

Pracovná plocha systému Windows ME.

Microsoft sa ale rozhodol spraviť šalamúnsky krok, ktorý – ako sa neskôr ukázalo – nevyšiel. Zakázal totiž možnosť využitia plnohodnotného režimu MS-DOS. V praxi to vyzeralo tak, že informácie a funkcie, ktoré sa u systémov Windows 9x načítavali zo súborov AUTOEXEC.BAT, resp. CONFIG.SYS, boli presunuté priamo do jadra systému. Okrem iného sa tým malo docieliť rýchlejšie spúšťanie celého systému.

Určité zlepšenie, aj z pohľadu bezpečnosti, sa síce naozaj docielilo, ale oveľa lepšie na tom boli produkty Windows 2000 a ďalšie vyššie systémy Windows. Ich základom už totiž bola architektúra Windows NT.

Nesporne aj preto bol Windows 2000 (mimochodom na svoju dobu veľmi rýchly, prehľadný a spoľahlivý systém) určený pre podniky či firmy a Windows ME dostali do rúk domáci používatelia.

Na druhej strane, Windows ME bol aj určitým mixom, keďže vzhľad prebral práve z firemného Windows 2000. Mix medzi spotrebiteľskou a firemnou vetvou Windows sa prejavil aj v prebraní viacerých prvkov z Windows 2000. Spomeňme napríklad univerzálne Plug-and-Play, ochranu systémových súborov aj automatickú aktualizáciu. Platforma už tiež štandardne obsahovala aj ovládače pre vtedy ešte len expandujúce USB Mass storage zariadenia.

Domácich používateľov mali osloviť „bonusové“ aplikácie, ako Internet Explorer 5.5, Windows Media Player 7 či Windows Movie Maker a komprimované priečinky, ktoré sme zase štandardne nenašli vo Windows 2000.

Windows Media Player 7 a systémové vyhľadávanie.

Veľkou novinkou bola tiež funkcionalita System Restore, ktorá mala v podstate premiéru. Slúžila a dodnes (v upravenej podobe) slúži na obnovenie predchádzajúcich stavov, resp. nastavení systému po jeho „havárii“.

Veľké problémy v raji

„Na papieri“ to nevyzeralo s ponukou možností Windows ME najhoršie, ale už krátke používanie v praxi odhalilo mnohé slabiny. Zrejme nebolo veľa jeho používateľov, ktorým aspoň občas nestúpol tlak.

Doslova lavína kritiky sa na systém spustila už krátko po uvoľnení do predaja. Zo strany používateľov masovo začali pribúdať sťažnosti na fungovanie OS, pripomína Wikipedia v článku k téme systému.

Najčastejšie boli hlásené problémy s celkovou stabilitou OS. Typickým problémom, ktorý sa zvykol pravidelne objavovať pri štarte alebo vypínaní, bol tiež pád do „modrej obrazovky smrti“.

Ovládací panel rozčlenený do kategórií.

Aj nad funkčnosťou System Restore sa vznášali temné chmáry. Známa je napríklad nepríjemná chyba, ktorá sa týkala funkcionality časových známok jednotlivých záloh konfigurácie (snapshotov). Chyba spôsobovala, že snapshoty zachytené po 8. septembri 2001, nemuseli fungovať správne. Výsledkom často bolo, že System Restore nedokázal správne vyhľadať potrebné zálohy a systém obnovy zlyhal.

Skončil zarovno s Windows 98

Microsoft síce priebežne čo-to zaplátal (aj vyššie spomínanú chybu), no negatívny dojem zo systému už nezmyl. Aj preto zlé jazyky premenovali platformu na Windows ME „Mistake Edition“ a pravidelne sa systém umiestňoval na popredných priečkach najhorších technologických produktov svojej doby.

Už o rok sa nástupcom stal oveľa úspešnejší Windows XP, ktorí by mnohí používatelia zrejme používali aj dnes – keby Microsoft „nezakročil“, napríklad ukončením jeho podpory.

Aj samotný Windows ME je už dávnejšie „na dôchodku“. Jeho podpora sa definitívne skončila 11. júla 2006. Mimochodom, v rovnaký deň skončil svoju púť aj Windows 98.

 

Autor : Richard Chrenek a Martin Kováč

Zdroj : zive.aktuality.sk



Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button