Výpočet posuvu sústružníckeho noža vzhľadom k otáčkam sústruhu a priemeru obrobku

Výpočet posuvu sústružníckeho noža vzhľadom k otáčkam sústruhu a priemeru obrobku
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  221 zobrazení
2
 0
Kalkulačky

Existujú  vzorce a aj kalkulačky ktoré sústružníkom pomáhajú pri výpočte posuvu sústružníckeho noža vzhľadom na otáčky sústruhu a priemer obrobku. Jedným z najbežnejších vzorcov používaných na výpočet posuvu sústruhu je vzorec založený na materiáli, s ktorým sa pracuje, a na špecifických parametroch sústruhu a obrobku.

Tu je základný vzorec na výpočet posuvu sústruhu:

Na základe týchto vzorcov sa vypočíta posuvová rýchlosť pre sústruženie. Používateľ môže zvoliť materiál, zadať priemer obrobku a nastaviť rýchlosť sústruhu, a kalkulačka vypočíta požadovaný faktor pre posuv. Tu je základný vzorec na výpočet posuvu sústruhu:

f = n × s × fk

kde:

  • f je posuv sústruženia (v mm/zárez),
  • n sú otáčky sústruhu (v ot./min),
  • s je požadovaný posuv sústruhu (v mm/zárez/ot.),
  • fk je faktor posuvu.

Faktor posuvu fk​ sa líši v závislosti od materiálu obrobku a noža, typu a stavu povrchu obrobku, typu sústruhu a ďalších faktorov. Pre rôzne materiály a podmienky obrobku sa používajú rôzne hodnoty tohto faktora. Ďalší vzorec, ktorý sa často používa na výpočet posuvu, je vzorec na výpočet obvodu obrobku:

D = 2 × r × π

kde:

  • D je obvod obrobku,
  • r je polomer obrobku.

Na základe obvodu obrobku a požadovaného posuvu môžete vypočítať počet otáčok, ktoré sú potrebné na dokončenie sústruženia. Existuje mnoho online kalkulačiek a aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť s týmito výpočtami. Skúste preto našu kalkulačku, stačí zadat typ materiálu, priemet obrobku a rýchlosť rezu, a kalkulačka vám poskytne výslednú hodnotu pre výslednú rýchlosť posuvu (mm/ot).

Poznámka : Konečné nastavenie záleží od typu, tvaru a výrobcu rezného nástroja, preto je dobré sledovať katalógový list nástroja toho ktorého výrobcu. Rovnako nezanedbateľným parametrom je aj tvrdosť materiálu obrobku.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button