Výpočet hodnôt rezistorov pre útlmový Pí článok

Výpočet hodnôt rezistorov pre útlmový Pí článok
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  92 zobrazení
1
 0
Kalkulačky

Atenuátor pí je typ pasívneho elektronického atenuátora, ktorý vo svojej schéme zapojenia používa konfiguráciu pripomínajúcu grécke písmeno π (pí). Skladá sa z troch rezistorov: dvoch sériových rezistorov a jedného bočníka, ktorý spája sériové rezistory v strede so zemou alebo spoločným obvodom. Táto konštrukcia sa bežne používa v RF (rádiofrekvenčných) obvodoch na zníženie úrovne signálu, vyrovnanie impedancie medzi obvodmi a zachovanie integrity signálu.

Hlavnou výhodou Pi atenuátora je jeho schopnosť zabezpečiť relatívne konštantnú zhodu impedancie v oboch smeroch cez jeho svorky, čo je rozhodujúce vo vysokofrekvenčných aplikáciách, aby sa zabránilo odrazom signálu, ktoré môžu signál skresliť. Úroveň útlmu, teda veľkosť, o ktorú sa signál zníži, je určená hodnotami rezistorov. Konštrukcia umožňuje jednoduché nastavenie hodnôt týchto rezistorov na dosiahnutie požadovanej úrovne útlmu. Atenuátory Pi sa široko používajú v rôznych aplikáciách vrátane telekomunikácií, rozhlasového a televízneho vysielania a v iných prípadoch, kde sa vyžaduje zníženie úrovne signálu bez výrazného odrazu alebo skreslenia. Sú cenené pre svoju jednoduchosť, účinnosť a jednoduchosť, s akou sa dajú integrovať do rôznych obvodových konštrukcií.

Vzorec výpočtu a príklad výpočtu

Pre výpočet hodnôt rezistorov R1, R1 a R2 útmového článku Π použijeme nasledujúci vzorec. Počítajme s impedanciou 50Ω a požadovaným útlmom signálu 3 dB.

R1 = Zo [10dB/20 + 1] / [10dB/20 – 1]

R2 = Zo/2 [10dB/10 – 1] / [10dB/20]

kde R1 je odpor bočníka a R2 je sériový odpor. Na zostavenie tohto 3 dB atenuátora / útlmového článku teda budete potrebovať:

  • dva rezistory (označené ako R1) 292,40 ohmov - jeden na vstupe a druhý na výstupe článku
  • jeden sériový odpor (označený ako R2) 17,61 ohmov

Do kalkulačky nižšie vložte hodnotu pre Impedanciu Zo a zvoľte pozadovanú hodnotu útlmu článku v dB na jeho výstupe. Kalkulačka poskytne výsledok pre požadované hodnoty rezistorov R1 (2x) a R2 v jednotkách Ω.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button