Tim Berners-Lee a vznik World Wide Webu: Revolúcia a vznik digitálneho sveta

Dňa 12. marca 1989 britský vedec Tim Berners-Lee predložil v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) návrh na systém správy informácií s názvom "Information Management: A Proposal". Tento dokument načrtol koncept hypertextového prepojenia dokumentov a zavedenia jednotného protokolu na prenos informácií. Hoci bol návrh spočiatku prijatý s určitým váhaním, jeho potenciál bol čoskoro rozpoznaný a stal sa základom pre vývoj World Wide Webu (WWW). Tento dátum predstavuje jeden z najvýznamnejších míľnikov v histórii informačných technológií, pretože vytvoril rámec pre moderný internet, ktorý dnes umožňuje globálnu výmenu informácií, elektronický obchod a online komunikáciu.
Počiatky myšlienky
Tim Berners-Lee pracoval v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN), kde sa stretával s problémom výmeny a organizácie informácií medzi vedcami rôznych tímov a projektov. Kvôli absencii jednotného systému na zdieľanie údajov sa často stretávali s neefektívnou správou dokumentov a potrebou manuálneho dohľadávania zdrojov informácií. Aby tento problém vyriešil, Berners-Lee začal uvažovať o spôsobe, ako vytvoriť dynamický a prepojený systém na zdieľanie dát.
Inšpiráciu našiel v existujúcich technológiách, ako bol koncept hypertextu, ktorý už bol skúmaný od 60. rokov, a vtedajšom internete, ktorý sa využíval primárne na výmenu e-mailov a jednoduchý prenos súborov. Avšak tieto technológie neboli vzájomne prepojené v ucelenom systéme. Berners-Lee teda spojil tieto myšlienky a predložil návrh hypertextového systému, ktorý umožňoval prepojenie dokumentov prostredníctvom odkazov. Tim počas práce v CERNe vytvoril program ENQUIRE, ktorý slúžil na ukladanie informácií do súborov vzájomne prepojených odkazmi. Koncept, ktorý dnes poznáme pod názvom hypertext, umožnil vedcom zdieľanie a aktualizáciu informácií naprieč celou organizáciou cez internú sieť CERNu. Táto myšlienka umožnila vytvoriť decentralizovaný systém, v ktorom by používatelia mohli nielen pristupovať k dokumentom, ale aj ich prepojiť a organizovať bez centrálneho riadenia. To položilo základy pre vznik moderného webu.
Vznik World Wide Webu
Po predložení návrhu začal Berners-Lee spolu so svojimi kolegami pracovať na jeho realizácii. V roku 1990 naprogramoval prvý webový prehliadač nazvaný "WorldWideWeb" (neskôr premenovaný na Nexus), ktorý umožňoval nielen prehliadanie, ale aj editovanie webových stránok. Tento prehliadač bol vyvinutý pre operačný systém NeXTSTEP a mal používateľské rozhranie, ktoré umožňovalo jednoduchú navigáciu medzi prepojenými dokumentmi.
Súčasne vyvinul aj prvý webový server "httpd" (Hypertext Transfer Protocol Daemon), ktorý bol základom pre sprístupnenie hypertextových dokumentov cez internet. Prvý webový server bežal na počítači NeXT v CERN-e a hostoval prvú webovú stránku, ktorá bola dostupná na adrese "http://info.cern.ch". Táto stránka obsahovala základné informácie o tom, čo je World Wide Web, ako funguje a ako si môžu používatelia vytvoriť vlastné webové stránky.
Prvá webová stránka umiestnená na sídle CERN
Zdrojový kód prvej stránky
<html><head></head><body><header>
<title>http://info.cern.ch</title>
</header>
<h1>http://info.cern.ch - home of the first website</h1>
<p>From here you can:</p>
<ul>
<li><a href="http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html">Browse the first website</a></li>
<li><a href="http://line-mode.cern.ch/www/hypertext/WWW/TheProject.html">Browse the first website using the line-mode browser simulator</a></li>
<li><a href="http://home.web.cern.ch/topics/birth-web">Learn about the birth of the web</a></li>
<li><a href="http://home.web.cern.ch/about">Learn about CERN, the physics laboratory where the web was born</a></li>
</ul>
</body></html>
Výpis zdrojového kódu prvej stránky
Prvý webový server bežal na osobnom počítači NeXT Computer s operačným systémom NeXTSTEP a niesol názov CERN HTTPd (Hypertext Transfer Protocol daemon). Aby však mal webový server praktické využitie, Tim preň vytvoril aj prvý webový prehliadač, ktorý umožňoval prístup k súborom uloženým na serveri.
Tento systém umožnil revolučný spôsob zdieľania informácií bez nutnosti centrálneho riadenia a otvoril cestu pre ďalší rozvoj internetu ako ho poznáme dnes.
Medzi základné technológie, ktoré Berners-Lee vytvoril, patrili:
- HTTP (Hypertext Transfer Protocol) – protokol na prenos hypertextových dokumentov.
- HTML (Hypertext Markup Language) – jazyk na tvorbu webových stránok.
- URL (Uniform Resource Locator) – systém adresovania webových stránok.
Web ako revolučný nástroj
World Wide Web sa rýchlo rozšíril v akademickej obci, kde vedci a výskumníci začali využívať jeho potenciál na zdieľanie dokumentov, publikácií a spoluprácu na diaľku. Počas prvých rokov sa web využíval najmä v univerzitnom prostredí, kde umožňoval rýchly prístup k informáciám a prepojenie akademických databáz.
Zlomovým bodom pre širokú popularizáciu webu bol rok 1993, keď bol vytvorený prvý grafický webový prehliadač Mosaic. Tento prehliadač, vyvinutý na National Center for Supercomputing Applications (NCSA), umožnil používateľom jednoduchšie navigovanie po webových stránkach vďaka svojmu grafickému rozhraniu, ktoré podporovalo obrázky a klikateľné odkazy. Mosaic bol čoskoro dostupný pre rôzne operačné systémy a stal sa základom pre budúce prehliadače, ako Netscape Navigator a neskôr Internet Explorer.
Vďaka rýchlemu rozvoju technológií a zlepšovaniu infraštruktúry sa web v priebehu niekoľkých rokov stal neoddeliteľnou súčasťou života ľudí po celom svete. Do komerčného sektora začal prenikať v polovici 90. rokov, keď vznikali prvé internetové obchody, online služby a reklamné platformy. Tento rozmach viedol k transformácii ekonomiky, komunikácie a spôsobu, akým ľudia získavajú a spracovávajú informácie.
Dedičstvo a vplyv
Tim Berners-Lee sa naďalej angažoval v rozvoji webu a v roku 1994 založil organizáciu World Wide Web Consortium (W3C), ktorá stanovuje štandardy pre internetové technológie s cieľom zabezpečiť ich kompatibilitu, dostupnosť a bezpečnosť. W3C sa stalo kľúčovým hráčom v rozvoji internetu a vypracovalo mnohé zásadné špecifikácie, ako HTML, CSS a XML, ktoré dnes tvoria základ moderného webu.
Berners-Lee sa tiež stal aktívnym zástancom otvoreného internetu a net neutrality. V priebehu rokov sa angažoval v rôznych iniciatívach zameraných na ochranu súkromia používateľov, boj proti cenzúre a zabezpečenie rovnakého prístupu k informáciám pre všetkých. V roku 2009 založil iniciatívu "World Wide Web Foundation", ktorá podporuje práva na slobodný a dostupný internet najmä v rozvojových krajinách.
Dnes je web základom digitálnej éry, umožňuje komunikáciu, obchod, vzdelávanie a zábavu na globálnej úrovni. Jeho vplyv sa rozšíril do všetkých oblastí spoločnosti a neustále sa vyvíja prostredníctvom nových technológií, ako sú umelá inteligencia, blockchain a rozšírená realita.
Vynález Tima Bernersa-Leeho zásadne ovplyvnil svet, vďaka čomu získal množstvo prestížnych ocenení, vrátane povýšenia do rytierskeho stavu anglickou kráľovnou Alžbetou II. Dátum 12. marca 1989 tak symbolizuje začiatok revolúcie, ktorá navždy zmenila spôsob, akým ľudia získavajú a zdieľajú informácie.
Zdroje
The World Wide Web project. info.cern.ch
Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV). Ex Libris
World Wide Web (SK) - Wikipedia
Úvodný obrázok - CERN
Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.
Kontaktujte nás!