Pripravení alebo nie ? Štandardizácia na prechod USB na typ C sa blíži

Pripravení alebo nie ? Štandardizácia na prechod USB na typ C sa blíži
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  107 zobrazení
2
 0
Mobilné telefóny a mobilné technológie
   

V neustále sa vyvíjajúcom technologickom prostredí sa do popredia dostala jedna inovácia vďaka svojej pozoruhodnej všestrannosti, možnostiam a širokému rozšíreniu - USB typu C. Tento kompaktný a obojstranný konektor spôsobil revolúciu v spôsobe prenosu dát a nabíjania zariadení, pretože ponúka vyššie rýchlosti prenosu dát a možnosti napájania.

Keď boli v roku 2014 predstavené konektory USB typu C, zároveň sa pridali k dlhému zoznamu rôznych typov konektorov dostupných na trhu. Výrobcovia OEM zariadení spotrebnej elektroniky majú k dispozícii celý rad možností, od konektorov jednosmerného napájania až po iné typy konektorov USB. To viedlo k tomu, že spotrebitelia často potrebujú pri každej kúpe nového zariadenia iný typ nabíjačky, čo ďalej zvyšuje množstvo elektronického odpadu ako vedľajšieho produktu.

Je zrejmé, že je potrebná štandardizácia konektorov, ktorá by pomohla zjednodušiť nabíjanie zariadení pre spotrebiteľov a zastaviť prudký nárast elektronického odpadu. Európska únia (EÚ) stojí na čele tohto úsilia prostredníctvom pripravovaných zákonov o spoločných nabíjačkách, ktoré sa opierajú o technológiu USB typu C. V tomto blogovom príspevku sa venujeme ceste štandardizácie USB typu C v rámci EÚ a skúmame jej význam, kľúčové termíny a potenciálny vplyv. Migrácia dizajnov na USB typu C bude mať zásadný význam pre výrobcov OEM, ktorí predávajú svojim koncovým zákazníkom v Európe a plánujú strategicky zabezpečiť svoje produkty do budúcnosti, ak sa štandardizácia USB typu C čoskoro uplatní aj v iných regiónoch a aplikáciách.

Vývoj štandardov USB a nástup USB typu C

Ako sme už ukázali v našom blogu História štandardov USB, rôzne štandardy dátových, napájacích a fyzických konektorov USB prešli dlhú cestu od zavedenia USB 1.0 a USB typu A. Nástup USB typu C však znamenal prelom v oblasti pripojenia. Jeho obojstranný dizajn, rýchlejšie prenosy dát a možnosti napájania z neho urobili preferovanú voľbu pre širokú škálu zariadení. Keďže technológia neustále napreduje, štandardizácia sa stáva nevyhnutnou na zabezpečenie bezproblémovej komunikácie medzi zariadeniami rôznych výrobcov.

Úloha Európskej únie pri štandardizácii USB typu C

Jadrom normalizačného úsilia EÚ sú regulačné orgány, ako napríklad Európsky výbor pre normalizáciu (CEN) a Európsky výbor pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC). Tieto organizácie spolupracujú so zainteresovanými stranami z odvetvia, skupinami spotrebiteľov a odborníkmi na vypracovaní usmernení, ktoré zabezpečujú bezpečné a interoperabilné konektory, káble a protokoly napájania USB typu C.

USB typu C sa v skutočnosti považovalo za najreálnejšiu možnosť pre spoločnú nabíjaciu zásuvku, pretože fyzický štandard konektora USB už bol prijatý na úrovni medzinárodných noriem CENELEC v rámci európskej normy EN IEC 62680-1-3: Časť 1-3: Spoločné komponenty - Špecifikácia kábla a konektora USB typu C®. To isté platí pre špecifikáciu USB Power Delivery, ktorá je definovaná v rámci normy EN IEC 62680-1-2.

Ďalšie existujúce predpisy, ako napríklad smernica o rádiových zariadeniach (RED) a smernica o odpade z elektrických a elektronických zariadení (WEEE), zohrali dôležitú úlohu pri formovaní štandardizácie USB typu C.

Vzhľadom na obrovský rozsah trhu s mobilnými zariadeniami Európsky parlament a Rada nakoniec rozhodli, že jediným spôsobom, ako zabezpečiť interoperabilitu zariadení, zvýšiť pohodlie spotrebiteľov a znížiť množstvo environmentálneho odpadu, sú povinné legislatívne opatrenia na úrovni Únie, a nie na vnútroštátnej úrovni alebo dobrovoľné opatrenia.

Kedy vstúpi do platnosti štandardizácia USB typu C v EÚ?

Cesta k štandardizácii USB typu C sa rýchlo blíži. Od 28. decembra 2024 musia byť všetky mobilné zariadenia predávané v EÚ vybavené nabíjacím portom USB typu C a spĺňať špecifikácie USB Power Delivery (PD). Tieto požiadavky na USB typu C a PD sa potom od 28. apríla 2026 rozšíria aj na prenosné počítače.

Štandardizácia USB typu C v EÚ bude platiť pre mobilné zariadenia do konca roka 2024 a pre prenosné počítače do jari 2026

Na aké zariadenia sa vzťahuje štandardizácia USB typu C?

Pokiaľ ide o štandardizáciu USB typu C v EÚ, každé elektronické zariadenie, ktoré sa dá dobíjať pomocou kábla a pracuje s výkonom do 100 W, bude vyžadovať zásuvku USB typu C. Kategória zariadení uvedených v návrhu Komisie, ktoré musia byť v súlade do konca roka 2024, zahŕňa:

  • Mobilné telefóny
  • Tablety
  • Digitálne fotoaparáty
  • Slúchadlá
  • Ručné herné konzoly
  • Prenosné reproduktory
  • Elektronické čítačky kníh
  • Klávesnice a myši
  • Prenosné navigačné systémy
  • Prenosné počítače (jar 2026)

Je dôležité poznamenať, že niektoré produkty, ako napríklad inteligentné hodinky, sledovacie zariadenia, zariadenia na osobnú starostlivosť a iné nositeľné zariadenia, by mohli byť vyňaté, ak sú príliš malé na to, aby mali zásuvku USB typu C.

Do konca roka 2025 a potom každých päť rokov bude Komisia pravidelne posudzovať a podávať správy o tom, či by sa mala spoločná nabíjačka stať povinnou pre ďalšie zariadenia z dôvodu rýchleho technologického pokroku alebo vývoja na trhu. Zatiaľ čo v pôvodnej smernici sa uvádzali zariadenia s výkonom do 100 W, EÚ uznala, že normy USB sa neustále vyvíjajú. V dôsledku toho sa v pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu k pôvodnej smernici už uvádza aktualizovaný štandard USB-IF USB PD do 240 W. Zariadenia do tejto novej úrovne výkonu 240 W sa tiež zvážia na potenciálne zahrnutie do mandátu.

Ďalšie kľúčové pravidlá a úvahy

Okrem požiadaviek na USB typu C a napájanie je v novej smernici EÚ uvedených niekoľko ďalších pravidiel a aspektov:

Oddeliteľné časti: Jedným z hlavných cieľov tejto smernice je znížiť množstvo elektronického odpadu používaním spoločnej nabíjačky pre všetky zariadenia. Hoci unbundling spočiatku nie je povinný, do konca roku 2026 má Komisia predložiť správu o vplyve unbundlingu a o tom, či sa má stať povinnou požiadavkou pre výrobcov alebo nie. Všetky obaly budú musieť obsahovať aj nové označenie, ktoré bude informovať o tom, či je alebo nie je súčasťou balenia nabíjacie zariadenie. Pozri nižšie.

Nabíjacie zariadenie dodávané s koncovým výrobkom (vľavo) vs. bez nabíjacieho zariadenia dodávaného s koncovým výrobkom (vpravo)

Bezdrôtové nabíjanie: Zatiaľ čo pôvodná smernica sa zameriava na káblové nabíjanie pomocou konektorov a káblov USB typu C, Komisia bude musieť do konca roka 2024 požiadať normalizačné organizácie EÚ o vypracovanie harmonizovaného nabíjacieho rozhrania a protokolov pre bezdrôtové nabíjanie.

Označenie špecifikácií nabíjania: Okrem vyššie uvedeného označenia "unbundling" musia byť na všetkých používateľských príručkách a obaloch vytlačené špecifikácie týkajúce sa možností nabíjania a kompatibilných nabíjacích zariadení, ako je uvedené nižšie.

Písmená "XX" definujú minimálny výkon, ktorý zariadenie potrebuje na nabíjanie, zatiaľ čo písmená "YY" definujú maximálny výkon, ktorý zariadenie potrebuje na dosiahnutie maximálnej rýchlosti nabíjania.

Výzvy a úvahy o budúcnosti

Hoci je cesta k štandardizácii sľubná, výzvy pretrvávajú. Výrobcovia môžu mať problémy s prispôsobením sa novým požiadavkám a presadzovanie by sa mohlo ukázať ako zložitá úloha. Pri pohľade do budúcnosti vývoj technológie USB pravdepodobne prinesie nové pokroky, čo si vyžiada neustálu prispôsobivosť a spoluprácu EÚ.

EÚ by tiež mohla predstavovať len prvú dominu, ktorá padne v potenciáli globálneho prijatia USB typu C. India, ktorá v súčasnosti predstavuje druhý najväčší trh so smartfónmi na svete, už oznámila, že do marca 2025 bude USB typu C ich spoločným nabíjacím portom. Podobne aj niekoľko senátorov v Spojených štátoch už začalo naliehať na zákonodarcov, aby nasledovali kroky EÚ a štandardizovali USB typu C. Hoci prijatie v USA bude pravdepodobne trvať dlhšie, vďaka výhodám a vplyvu na životné prostredie by mohlo napredovať rýchlejšie, ako mnohí očakávajú.

Záver

Vo svete, v ktorom vládne konektivita, sa USB typu C stalo zmenou v hre. Úsilie EÚ o štandardizáciu konektorov a káblov USB typu C podčiarkuje jej záväzok zlepšiť používateľské skúsenosti, znížiť množstvo elektronického odpadu a podporiť technologické inovácie. Keďže EÚ sa pohybuje na vlnách štandardizácie USB typu C, pripravuje cestu pre budúcnosť, v ktorej bude bezproblémové pripojenie normou, z ktorej budú profitovať jednotlivci, priemyselné odvetvia aj planéta.

Obrázky a zdroj : CUI Devices

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu a chceli by ste sa o ňu podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button