Prevod výkonu vo Wattoch na kilowatthodiny

Prevod výkonu vo Wattoch na kilowatthodiny
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  270 zobrazení
1
 0
Kalkulačky
   

Táto kalkulačka slúži na prepočet elektrického výkonu, ktorý je udávaný obvykle na štítku prístroja vo wattoch (W) na spotrebovanú energiu v kilowatthodinách (kWh) za určité časové obdobie. Jednotka kilowatthodina sa avšak nedá priamo prepočítať na watty to z dôvodu rozdielu v ich množstvách.

Pre úspešný výpočet je vždy dôležité vyplniť všetky požadované zadávacie polia. Začnite zadaním výkonu vo wattoch a času v hodinách do prvého, resp. druhého políčka. Potom môžete stlačiť tlačidlo "Vypočítať" na vykonanie prepočtu, ktorý vám poskytne výsledky v kilowatthodinách, alebo skrátene kWh.

Vzorec prevodu wattov na kilowatthodiny

E (kWh) = P (W) x t (hod.) / 1000, čo znamená, že energia E v kilowatthodinách sa vypočíta vynásobením výkonu P vo wattoch časom t v sekundách a potom sa výsledok vydelí 1000.

Možno to vyjadriť aj takto;

Kilowatthodina = watt x hodina / 1000 alebo kWh = W x hod. / 1000

Príklad výpočtu

Ak je udávaná spotreba zariadenia 6500 wattov a trvá 5 hodín, aká je spotreba energie v kilowatthodinách?

Riešenie

E (kWh) = P (W) x t (hod.) / 1000

= 6500 W x 5 hod. / 1000 = 32,5 kWh (výsledok platný pre predvolenú konštantu hodina)

Prečo prevádzať watty na kilowatthodiny?

Každý spotrebič alebo zariadenie, ktoré využíva elektrickú energiu, má hodnotu svojej spotreby uvádzanú vo wattoch. Tento údaj vám umožňuje zistiť množstvo energie, ktoré zariadenie v danom okamihu spotrebuje. Pri napájaní zariadení napríklad solárnou energiou - či už ide o domácnosť, garáž alebo karavan - musíte poznať celkovú spotrebu energie, aby ste mohli zvoliť správnu veľkosť a počet panelov. Kilowatthodiny sú meradlom tejto spotreby energie, čo je to isté ako energia spotrebovaná za určitý čas. Pri výbere záložnej batérie je tiež dôležité vypočítať celkovú spotrebu energie v kilowatthodinách. Mnohé systémy solárnych panelov obsahujú aj batériu na dodatočné uskladnenie energie buď večer, alebo počas zamračeného dňa. Prepočet wattov na kilowatthodiny vám pomôže určiť, akú veľkú batériu použiť vo vašom systéme.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

PCB GOGO

PCBWay Promo

PCB GOGO

PCBWay Promo

PCB GOGO


Webwiki Button