Nová aktualizácia operačného systému Raspberry Pi na Linux 6.6 LTS prináša zlepšenie kompatibility s Raspberry Pi 5

Nová aktualizácia operačného systému Raspberry Pi na Linux 6.6 LTS prináša zlepšenie kompatibility s Raspberry Pi 5
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  91 zobrazení
1
 0
Arduino a príbuzné platformy

Nadácia Raspberry Pi vydala aktualizovanú verziu svojho operačného systému Raspberry Pi OS, založeného na Debiane, prispôsobeného pre Raspberry Pi. Pi (SBC). Táto nová verzia zavádza významné vylepšenia vrátane prechodu na Linux 6.6 LTS jadra, rôzne vylepšenia a aktualizované komponenty zamerané na zlepšenie celkovej funkčnosti a používateľského zážitku. Jedným z pozoruhodných vylepšení v tomto vydaní je zdokonalenie tmavej témy a pridanie nových nastavení pre bezhlavé rozlíšenie v Konfigurácii obrazovky. Okrem toho môžu teraz používatelia vykonávať aktualizácie EEPROM priamo z nástroja raspi-config, čo zjednodušuje proces správy aktualizácií firmvéru.

Hoci je stále založený na najnovšom systéme Debian GNU/Linux 12 "Bookworm" Raspberry Pi OS teraz využíva rozšírené možnosti jadra Linux 6.6 LTS, čo je podstatný upgrade oproti predchádzajúcej verzii jadra Linux 6.1 LTS. Okrem toho táto aktualizácia obsahuje najnovšie verzie webových prehliadačov Chromium 122 a Mozilla Firefox 123, čo používateľom zabezpečuje prístup k najnovším funkciám prehliadania a bezpečnostným vylepšeniam.

Táto verzia je určená najmä pre Raspberry Pi 5 SBC, zameriava sa na zlepšenie práce s tlačidlami napájania a zavádza nové nastavenia pre bezhlavé rozlíšenie v nástroji Konfigurácia obrazovky. Z nástroja Raspberry Pi Configuration bolo odstránené nastavenie rozlíšenia Wayland.

Medzi ďalšie významné vylepšenia patrí lepšia kompatibilita s alternatívnymi správcami okien, optimalizácia tmavej témy pre lepšie zobrazenie widgetov a rýchlejší prístup k ponukám Bluetooth a Sieť. Okrem toho zmeny, ako napríklad nahradenie vyskakovacích okien bežnými oknami a zdokonalenie asistenta vypínania, prispievajú k zjednodušeniu používateľského prostredia.

Okrem toho aktualizácia zavádza alternatívny kurzor myši na operácie ťahania a púšťania, aktualizácie servera WayVNC VNC na zlepšenie kompatibility a vylepšenia nástroja raspi-config umožňujúce aktualizácie EEPROM.

Napriek týmto pokrokom pretrvávajú niektoré známe problémy, napríklad bezdrôtové siete sa pri prvom spustení sprievodcu nastavením na Raspberry Pi 5 nezobrazujú správne.

Pre používateľov, ktorí si chcú tieto vylepšenia vyskúšať, je na oficiálnej webovej stránke k dispozícii na stiahnutie aktualizovaný operačný systém Raspberry Pi OS 2024-03-12, ktorý je určený pre všetky podporované modely Raspberry Pi. Existujúci používatelia môžu bez námahy aktualizovať svoje inštalácie pomocou grafického aktualizačného nástroja alebo vykonaním príkazov sudo apt update && sudo apt full-upgrade v terminálovom okne. Opravených bolo aj niekoľko ďalších problémov a celý zoznam zmien si môžete preštudovať tu.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button