Microchip uvoľňuje viac ako 60 8-bitových MCU pre embeded vývojárov

Microchip uvoľňuje viac ako 60 8-bitových MCU pre embeded vývojárov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  178 zobrazení
3
 0
Komponenty

V dnešnom svete sa embeded dizajn stáva čoraz populárnejším a dôležitejším aspektom elektroniky. V súčasnej podobe nájdete MCU vo veľkej väčšine elektronických a spotrebných zariadení na trhu. Podpora širokej škály a rozšírenia embeded zariadení si preto vyžaduje všestrannejší a najmä pružnejšie reagujúci trh s ponukou, ktorá by spĺňala potreby väčšiny aplikácií. V nádeji, že sa tak stane preto spoločnosť Microchip nedávno uviedla na trh päť úplne nových 8-bitových rodín PIC a AVR MCU, čo je spolu viac ako 60 zariadení.

V tomto článku sa pozrieme na 8-bitové MCU, prečo sú nevyhnutné a čo prináša päť nových rodín Microchip.

Bitová šírka MCU

Keďže MCU sa dajú použiť v mnohých rôznych aplikáciách, existuje mnoho variánt s ktorých si môže konštruktér vybrať. Jednou z kľúčových definičných vlastností MCU je aj jeho bitová šírka, pričom medzi štandardné možnosti patria 8-bitové, 16-bitové a 32-bitové.

Na najzákladnejšej úrovni bitová šírka MCU definuje, koľko údajov môže zariadenie naraz spracovať. Napríklad 8-bitový MCU dokáže vykonávať aritmetické operácie len s 8-bitovými číslami, zatiaľ čo 32-bitový MCU môže pracovať až s 32-bitovými číslami. Čím je teda bitová šírka vyššia, tým je presnosť, rozlíšenie a možnosti spracovania MCU väčšie.

Ďalším dôležitým dôsledkom bitovej šírky sú celkové adresy pamäte, ktoré môže MCU teoreticky podporovať. V 8-bitovom systéme môže MCU teoreticky adresovať 256 (28) pamäťových priestorov, z ktorých každý pozostáva z 8-bitových registrov. Na druhej strane 32-bitový MCU môže podporovať až 4 294 967 296 (232) pamäťových adries, z ktorých každá pozostáva z 32-bitových registrov. Je dôležité poznamenať, že toto číslo je teoretické a že skutočná veľkosť pamäte 32-bitových MCU je zvyčajne oveľa menšia ako teoretické maximum.

Výhody 8-bitových MCU

Napriek relatívnemu nedostatku spracovateľských a pamäťových schopností ponúkajú 8-bitové MCU stále výhody oproti svojim 32-bitovým náprotivkom. Jednou z nevýhod výkonnejších MCU s väčšou bitovou šírkou je, že zvýšený výkon je často na úkor zvýšenej zložitosti programovania. Už len z povahy zvýšených zdrojov vyplýva, že firmvér pre 32-bitové MCU bude spravidla oveľa zložitejší na vývoj a údržbu ako 8-bitový náprotivok.

Vennov diagram porovnávajúci vysokoúrovňové charakteristiky/špecifikácie medzi 8-bitovými a 32-bitovými MCU.

Okrem toho MCU s väčšou bitovou šírkou majú tendenciu pracovať pri vyšších taktovacích frekvenciách ako MCU s menšou bitovou šírkou. Kľúčovou nevýhodou je vyššia spotreba energie, čo je obzvlášť škodlivé, pretože mnohé vstavané projekty bývajú napájané z batérií, takže energetická účinnosť je dôležitou špecifikáciou systému.

Napokon, 8-bitové MCU sú zvyčajne lacnejšie a zaberajú menej miesta ako riešenia s väčšou bitovou šírkou. Aj to je rozhodujúci faktor pri vstavaných projektoch, ako sú zariadenia internetu vecí (IoT), kde sú priestor, hmotnosť a celkové náklady kľúčovými aspektmi návrhu.

Vývojové nástroje

Spoločnosť Microchip ponúka kompletný vývojový ekosystém hardvérových a softvérových nástrojov vrátane integrovaných vývojových prostredí (IDE) MPLAB® X a MPLAB® Xpress a MPLAB® Code Configurator (MCC), ktorý ponúka intuitívne grafické rozhranie na generovanie výrobného nastavenia a aplikačného kódu pre projekty založené na 8-bitových MCU.

5 nových rodín spoločnosti Microchip

Tento týždeň sa spoločnosť Microchip dostala na titulné stránky novín, keď uviedla na trh päť nových rodín 8-bitových MCU, ktoré spolu predstavujú viac ako 60 nových zariadení.

Týchto päť rodín pozostáva z:

  • Rodina AVR DD: 8-bitová rodina MCU AVR výslovne navrhnutá na riadenie v reálnom čase a viacnapäťovú prevádzku v aplikáciách pre domácnosti a internet vecí. Rodina prináša štandardný procesor Microchips AVR s frekvenciou 24 MHz a podporuje 16 KB, 32 KB a 64 KB flash.
  • Rodina PIC16F18076: 8-bitová rodina PIC MCU navrhnutá pre nízkonákladové senzory a riadiace systémy.
  • Rodina PIC16F171xx: 8-bitová rodina PIC MCU navrhnutá pre aplikácie so surovými senzormi, kde sa vyžaduje zosilnenie a/alebo filtrovanie signálu. Táto rodina tvrdí, že ako prvá ponúka integrovaný op-amp a 12-bitový diferenciálny ADC s výpočtom v balení s nízkym počtom pinov.
  • Rodina PIC18-Q71: 8-bitová rodina PIC MCU navrhnutá pre aplikácie s vysokou šírkou pásma, zmiešaným signálom a senzormi, ako je domáca automatizácia a internet vecí. Rodina jedinečným spôsobom integruje 2 operačné zosilňovače, 12-bitový diferenciálny ADC s výpočtom a kontextovým prepínaním, 8/10-bitové D/A prevodníky a vysokorýchlostný analógový komparátor v jednom púzdre.
  • Rodina PIC16F181xx: 8-bitová rodina PIC MCU navrhnutá pre analógové aplikácie na snímanie a spájanie senzorov.

So súborom nových 8-bitových MCU, ktoré prichádzajú na trh, spoločnosť Microchip potvrdzuje miesto 8-bitových MCU v súčasnom priemysle a dúfa, že sa dostane na čelo tejto oblasti.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button