Fórum

Meranie a merač zenerových diód

princíp a zapojenie jednoduchého prípravku pre meranie
Meranie a merač zenerových diód

Radioamatéri majú často problém pri zišťovaní základných parametrov Zenerových diód, ktoré mají práve po ruke, často majú zmazané označenie, alebo v prípade zahraničných typov nie je k dispozícii ich katalóg. V tejto situácii môže byť vhod jednoduché zapojenie testeru popísaného v tomto článku.

Jednoduchšia verzia takéhoto zapojenia je znázornena na obrázku 1.

Obrázok 1.

 

Zapojenie obsahuje regulátor napätia (potenciometer R1), meradlo prúdu M1 a meradlo napätia (voltmeter) M2, ktorý prípadne môže byť použitý i externý (napríklad aj digitálny). Zariadenie je napájané zo zdroja s napätím 15 až 20 V, je možné použiť napríklad aj napájací adaptér. Prúd pretekajúcí diódou kontrolujeme miliampérmetrem alebo mikroampérmetrem M1 so základným rozsaham 5 až 10 mA, rozsah jeho merania (citlivosť) je nastavený paralelným odporom R2 na prúdový rozsah 100 mA až 1A pre plnú výchylku. Odpor R3 je ochranný, obmezuje maximálny výstupný prúd v prípade skratu.

Pri meraní postupujeme tak, že potenciometer R1 nastavíme na najmenšie napätie (bežec je na uzemnenéj strane) a pripojíme meranú Zenerovu diódu a napájací zdroj. Potom pomaly zvyšujeme napájacie napätie potenciometrom R1 a sledujeme prúd pretekajíci diódou. Po dosiahnutí príslušného prúdu už stačí iba odčítať Zenerovo napätie na voltmetri M2.

Druhá verzia tohoto prípravku je na obrázku 2

Obrázok 2.

 

Tu ako indikátor prúdu slúží červená (alebo aj iné farby, podľa dostupnosti) LED, tranzistory T1 a T2 tvoria stabilizátor prúdu, preto je možné k meracím svorkám pripojiť ľubovoľný prvok, bez obavy o nadmerný prúd. Tranzistory T1 a T2 môžeme použiť ľubovoľné nízkofrekvenčné kremíkové, napríklad KC509, BC547. Ako signalizačnú LED je takisto možné použiť prakticky ľubovoľnej farby s pracovným prúdem okolo 20 mA.

Berte prosím toto zapojenie ako základné, ale čo sa funkčnosti týka overené.Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.
Webwiki Button Seo servis Diallix.net VN-Experimenty Hatiar.eu